Waldemar Grzegorz Celary, ur. 1 grudnia 1960 roku w Lublińcu, to wybitny polski entomolog, którego specjalnością są żądłówki. Z racji swojego znaczącego dorobku naukowego, posiada tytuł doktora habilitowanego nauk biologicznych oraz pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jego badania oraz wkład w rozwój entomologii sprawiają, że jest jedną z kluczowych postaci w tej dziedzinie nauki w Polsce. Dzieła i prace badawcze Waldemara Celarego przyczyniają się do lepszego zrozumienia bioróżnorodności i ekologii owadów.
Życiorys
W 1985 roku zdobył dyplom ukończenia studiów biologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po siedmiu latach uzyskał stopień doktora w 1992 roku w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Jego praca doktorska, zatytułowana Rodzaj Nomada Scop. (Apoidea, Hymenoptera) w Polsce, została napisana pod kierunkiem Mirosławy Dylewskiej. W 2006 roku, na podstawie pracy dotyczącej Bioróżnorodności i biologii pszczół spójnicowatych (Hymenoptera: Apoidea: Melittidae) Polski, zdobył stopień doktora habilitowanego.
W latach 1986–2008 pracował w Instytucie Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, gdzie przeszedł przez różne stanowiska – od starszego asystenta, poprzez adiunkta w 1993 roku, aż do docenta w 2006 roku. Był również członkiem rady naukowej tego instytutu. W tym samym roku nawiązał współpracę z Akademią Świętokrzyską w Kielcach, która później przekształciła się w Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym objął stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz stanął na czele Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska.
Interesuje się badaniami nad żądłówkami. W 2002 roku opisał nowy gatunek, zagrożoną wyginięciem obrostkę ciemnonogą (Dasypoda thoracica Baer, 1853), której obecność odkrył na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W latach 2004–2007 pełnił funkcję kierownika projektu badawczego w ISiEZ PAN, który nosił nazwę „Bioróżnorodność i biologia pszczół spójnicowatych (Apoidea: Melittidae) Polski – zagrożenia i ochrona”. Ponadto w 2016 roku objął opiekę merytoryczną nad inicjatywą Greenpeace, jaką był Wielki Spis Zapylaczy.
Przypisy
- Krzysztof Pikoń, Agnieszka Sokołowska: Złota księga nauk przyrodniczych 2017. Wyd. 2. Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2017. s. 58.
- Waldemar Celary: Dasypoda thoracica Baer, 1853. iop.krakow.pl. [dostęp 12.04.2018 r.]
- W całej Polsce rozpoczął się Wielki Spis Zapylaczy!. greenpeace.org, 12.05.2016 r. [dostęp 12.04.2018 r.]
- Dr hab. Waldemar Grzegorz Celary, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.04.2018 r.]
- a b Almanach entomologów polskich XX wieku, pod red. Marka Bunalskiego, Jerzego Józefata Lipy i Janusza Nowackiego, Poznań 2001, s. 42.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Henryk Klama | Richard Courant | Tadeusz Białecki | Ewa Marxen-Wolska | Leszek Małczak | Ludgarda Buzek | Władysław Stępniak (archiwista) | Wacław OsadnikOceń: Waldemar Celary