Wacław Michał Osadnik, urodzony 4 września 1950 roku w Lublińcu, to wybitny profesor, który zyskał uznanie zarówno w Kanadzie, jak i Polsce. Jego specjalizacja obejmuje lingwistykę, literaturę oraz przekład, co czyni go autorytetem w dziedzinie badań językowych i literackich.
Osadnik pełnił także rolę wykładowcy akademickiego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi pokoleniami studentów, co przyczyniło się do rozwinięcia jego dziedziny oraz popularyzacji zagadnień związanych z językiem i literaturą.
Życiorys
Wacław Osadnik to uznany profesor, który obecnie pełni swoją rolę na Uniwersytecie Alberty w Edmonton, w zachodniej części Kanady. Jego akademicka droga rozpoczęła się w 1973 roku, kiedy to z powodzeniem ukończył studia slawistyczne, obejmujące bułgarystykę oraz językoznawstwo południowosłowiańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Filologii Angielskiej i Językoznawstwa Ogólnego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jego dalsza edukacja obejmowała doktorat z semiotyki kina, który obronił z wyróżnieniem i na którym uzyskał tytuł doktora w 1981 roku. W latach 1977–1978 spędził czas na rocznej specjalizacji z językoznawstwa słowiańskiego na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych.
Pracując na Uniwersytecie Śląskim, w latach 1986–1987 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Anglistyki. W tym okresie włączył się także w prace nad polsko-bułgarską gramatyką kontrastywną, będąc częścią zespołu slawistów z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 1987 roku Wacław Osadnik uzyskał okazję do pracy w ramach specjalizacji podoktoranckiej w Instytucie Języka Francuskiego i Romanistyki na Uniwersytecie Queensland w Australii, a od 1989 do 1990 roku prowadził badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, podjął pracę na Uniwersytecie Alberty w Edmonton, gdzie kontynuuje swoją rozwijającą się karierę akademicką, przynosząc ze sobą bogate doświadczenie oraz wiedzę.
Dydaktyka
Na Uniwersytecie Alberty profesor Osadnik był aktywnym członkiem społeczności akademickiej, pełniąc wiele znaczących funkcji administracyjnych. Wśród jego licznych osiągnięć, wyróżnia się przywództwo w radzie naukowej The Wirth Institute for Austrian and Central European Studies, gdzie działa od dłuższego czasu.
Jako inicjator, profesor Osadnik zapoczątkował również współpracę oraz wymianę naukową z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz z Uniwersytetem Wrocławskim. To zaowocowało podpisaniem umów o współpracy z tymi uczelniami, co umożliwiło organizowanie wspólnych przedsięwzięć naukowych.
W ramach tej współpracy, na uczelniach miały miejsce różnorodne wydarzenia, takie jak wymiana kadry naukowej i studentów, wykłady gościnne, organizacja konferencji oraz publikowanie dorobku naukowego instytucji zaangażowanych w te działania.
Działalność polonijna
Wacław Osadnik jest aktywnym członkiem społeczności polonijnej w Kanadzie, zaangażowanym w różne inicjatywy mające na celu wsparcie Polonii. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję członka Zarządu Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Okręgu Alberty, co świadczy o jego wpływie na życie polonijne w tym regionie.
Jako dwukrotny prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Edmonton, Osadnik przyczynił się do organizacji wielu znaczących wydarzeń kulturalnych. Dzięki jego inicjatywom, Uniwersytet Alberty oraz społeczność polonijna miały okazję do goszczenia znakomitych polskich artystów, naukowców oraz polityków. Wydarzenia te istotnie wzbogaciły życie kulturalne miasta oraz programy edukacyjne prowadzone na uniwersytecie.
Osadnik jest przykładem zaangażowania w rozwój i promocję polskiej kultury, co pozytywnie wpływa na integrację Polonii oraz wzmacnia jej obecność w kanadyjskim życiu społecznym.
Publikacje
Wacław Osadnik jest autorem licznych artykułów oraz publikacji książkowych, a także prowadził prace magisterskie i doktorskie. Jego twórczość obejmuje szereg dziedzin, w tym fenomenologię języka oraz zastosowanie metod formalnych w badaniach językoznawczych i artystycznych, szczególnie w zakresie filmu. Interesują go również zagadnienia związane z historią, teorią oraz praktyką przekładu.
Książki:
- Lingwistyka i filmoznawstwo (2020),
- Teoria wielosystemowa i rodzaje ekwiwalencji w przekładzie (2010).
Teksty naukowe (artykuły oraz rozdziały w monografiach):
- „Film Studies in Post-War Poland: Tradition and Innovation” (razem z A. Helman, 2015),
- „Kazimierz Polański (1929–2009)” (2015),
- „On the Sign Character of the Representing Stratum in a Film as Work of Art” (1991),
- „On the Quasi-Intentional Nature of Represented Objects in a Film Work of Art” w: New Queries in Aesthetics and Metaphysics (razem z L. Plesnar, 1991),
- „Possible Worlds in Krzysztof Kieślowski’s Decalogue” (2007),
- „Sobre la naturaleza cuasi-lingüística de la comunicación fílmica” (1988),
- „Some Remarks on the Application of Ingarden’s Theory to Film Studies” w: Allegory Revisited (razem z A. Helman, L. Plesnar, E. Wilkiem, 1994),
- „Variations on central European theme: New cinema of central Europe as a part of our common cultural heritage” (razem z I. Sywenky, 2007).
Praca redakcyjna:
- Borderlines Studies in literature and film,
- Cultural and Linguistic Issues in Translation (razem z A. Adamowicz-Pośpiech, 2019),
- FORUM. Vol. 2: Studies in Film and Popular Culture,
- Historyczne oblicza przekładu (Nr 31). Seria: Studia o przekładzie,
- Przekład jako komunikat. Seria: Studia o przekładzie,
- Przekład – kolonizacja czy szansa? Seria: Studia o przekładzie,
- Wielcy tłumacze nr 33.
Przypisy
- Waclaw Osadnik | Wirth Institute for Austrian and Central European Studies [online], www.ualberta.ca [dostęp 17.03.2021 r.]
- Board of Directors | CANADIAN POLISH CONGRESS [online] [dostęp 17.03.2021 r.]
- Towarzystwo Kultury Polskiej – The Polish Culture Society of Edmonton [online], www.tkpedmonton.com [dostęp 17.03.2021 r.]
- Przegląd Kulturoznawczy [online], www.knok.pan.pl [dostęp 17.03.2021 r.]
- a b c Waclaw Osadnik – Directory@UAlberta [online], apps.ualberta.ca [dostęp 17.03.2021 r.]
- prof. dr hab. Wacław Osadnik [online], II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica [dostęp 17.03.2021 r.]
- Waclaw M. Osadnik [online], Worlds Without End [dostęp 25.12.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Waldemar Celary | Henryk Klama | Richard Courant | Tadeusz Białecki | Ewa Marxen-Wolska | Leszek Małczak | Ludgarda Buzek | Władysław Stępniak (archiwista)Oceń: Wacław Osadnik