Richard Courant


Richard Courant, urodzony 8 stycznia 1888 roku w Lublińcu, oraz zmarły 27 stycznia 1972 roku w Nowym Jorku, to postać wyjątkowa w historii matematyki.

Był niemiecko-amerykańskim matematykiem, który miał swoje korzenie w rodzinie żydowskiej.

Życiorys

Richard Courant, będący najstarszym dzieckiem Siegmunda i Marthy z d.Freund, wniósł znaczący wkład w rozwój matematyki oraz fizyki. Opracował razem z Hilbertem obszerne dzieło zatytułowane metodą metodologii w dziedzinie matematycznej fizyki, opublikowane w 1924 roku. W tym monumentalnym pisaniu skupił się na zagadnieniach związanych z równaniami różniczkowymi cząstkowymi oraz na stosowanych metodach elementów skończonych, które później samodzielnie kontynuował, co nadało kierunek rozwojowi analizy numerycznej.

Instytut Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie Nowojorskim, który nosi imię Couranta, jest świadectwem jego znacznych osiągnięć w tej dziedzinie. Jego powiązania rodzinne również podkreślają wartość jego dziedzictwa; kuzynką Couranta byłaEdyta Stein, znana filozof i święta Kościoła katolickiego.

Matematyczny punkt widzenia

W analizie wyników badań laboratoryjnych dotyczących tworzenia błon mydlanych, Richard Courant zwrócił uwagę na kluczową kwestię, jaką jest znaczenie matematycznego dowodu. Podkreślił, że chociaż empiryczne wyniki mogą być istotne, nie zastępują one potrzeby formalnego wykazania istnienia matematycznych zjawisk.

Empiryczny materiał dowodowy nie może ustanowić istnienia matematycznego, a potrzeba wykazania tegoż istnienia, postulowana przez matematyka, nie może być zignorowana przez fizyka jako bezużyteczna ścisłość. Tylko matematyczny dowód istnienia gwarantuje, że matematyczny opis zjawiska fizycznego ma sens.

Courant, wspólnie z Herbertem Robbinsem, jest autorem książki What is Mathematics?, która ukazała się w 1941 roku, a jej drugie wydanie miało miejsce w 1996 roku. Publikacja ta zyskała popularność i została przetłumaczona na wiele języków, w tym na język polski.

Przypisy

  1. Courant Richard, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 16.12.2021 r.]
  2. Lubliniec - Muzeum Edyty Stein, rmf.fm, 07.06.2017 r. [dostęp 19.02.2022 r.]
  3. Richard Courant, Herbert Robbins: Co to jest matematyka?. Egon Vielrose (tłum.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1959, 1962, 1967.
  4. Richard Courant, Herbert Robbins, What is Mathematics?: An Elementary Approach to Ideas and Methods, Oxford University Press, London, 1941.
  5. The Parsimonious Universe, Stefan Hildebrandt & Anthony Tromba, Springer-Verlag, 1996, strona 148.

Oceń: Richard Courant

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:5