Kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu


Kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu zajmuje istotne miejsce w krajobrazie miasta jako jeden z jego największych kościołów.

Nieopodal świątyni usytuowany jest klasztor Ojców Oblatów, który do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku pełnił funkcję Niższego Seminarium Duchownego.

Położenie

Kościół św. Stanisława Kostki usytuowany jest w malowniczym parku klasztornym, który kryje w sobie także niezwykłą grotę Matki Boskiej Fatimskiej. Ta imponująca świątynia zachwyca swoją architekturą, składając się z dwóch wyraźnie oddzielonych części. W górnej części znajduje się główny kościół, podczas gdy w dolnej usytuowana jest kaplica dedykowana Matce Boskiej Fatimskiej.

Warto również wspomnieć, że w bliskim sąsiedztwie kościoła mieści się Zespół Szkół im. św. Edyty Stein, co sprawia, że miejsce to ma szczególne znaczenie zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla pielgrzymów odwiedzających tę wyjątkową lokalizację.

Historia i wyposażenie kościoła

Historia kościoła św. Stanisława Kostki w Lublińcu rozpoczęła się 23 lutego 1922 roku, kiedy to Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej nabyło z myślą o utworzeniu Niższego Seminarium Duchownego dawny Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego. Od 1925 roku prowadzono rozbudowę budynku, do którego dodano dwa skrzydła. W rezultacie, we wrześniu 1928 roku ukończono prace nad zachodnim skrzydłem, a w 1930 roku zakończono budowę skrzydła wschodniego.

W latach 1928–1931, w ramach wschodniego skrzydła, zrealizowano budowę kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, który początkowo pełnił funkcję kaplicy Niższego Seminarium Duchownego. Poświęcenia kościoła dokonał bp Stanisław Gall z Warszawy. Warto zauważyć, że od 1956 roku kaplica nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej, co stanowi istotny element jej tożsamości.

W wyniku dynamicznego rozwoju Lublińca, kościół pw. św. Stanisława Kostki uzyskał status samodzielnej placówki duszpasterskiej w 1939 roku. Następnie, 21 listopada 1941 roku, na mocy dekretu, którym podpisał Wikariusz Generalny Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, ustanowiono „Kurację parafialną Oblatów” przy kaplicy. Status ten został potwierdzony w 1985 roku przez bpa Herberta Bednorza.

Rok 1992 był znaczącym momentem w historii parafii. W dniu 20 września odbyły się obchody pięćdziesięciolecia utworzenia parafii św. Stanisława Kostki oraz siedemdziesięciolecia obecności Oblatów w Lublińcu. Warto wspomnieć, że 14 listopada tego samego roku, biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował nowy kościół filialny w Solarni, w którego ołtarzu umieszczono relikwie św. Męczenników Rzymskich. Dodatkowo, w latach 1999–2000 do kościoła parafialnego dobudowano nową wieżę, co wzbogaciło architekturę obiektu.

Organy

Organy w kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu zostały zbudowane przez firmę Gebrüder Walter około 1890 roku. W latach 50. XX wieku instrument ten został przeniesiony z kościoła ewangelickiego w Kopanicy. Na chórze można zobaczyć dwie symetryczne szafy organowe, jednak zespół brzmieniowy znajduje się tylko w lewej szafie.

Dyspozycja instrumentu:

Manuał IManuał IIPedał
1. Bordun 16′1. Lieblich Gedact 8′1. Subbaß 16′
2. Principal 8′2. Salicet 8′2. Violoncello 8′
3. Hohlflaut 8′3. Rohrflaut 4′
4. Gamba 8′
5. Octave 4′
6. Super octav 2′
7. Progressio 3 fach

Przypisy

  1. Lubliniec ( Kościół św. Stanisława Kostki (oblatów)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 07.11.2020 r.]
  2. Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu - Platforma e-Usług Kulturalnych [online], www.peuk.fiiz.pl [dostęp 07.11.2020 r.]

Oceń: Kościół św. Stanisława Kostki w Lublińcu

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:25