Józef Pietrzykowski, urodzony 20 lipca 1841 roku w Lublińcu, to postać wyjątkowa, której działalność obejmuje wiele dziedzin sztuki oraz zadań społecznych. Zmarł w 1933 roku w Bytomiu, gdzie pozostawił po sobie widoczny ślad w lokalnej kulturze.
Był nie tylko architektem, ale także artystą rzeźbiarzem, który tworzył prace łączące estetykę z emocjami. Jego pasja i talent artystyczny przejawiały się również w fotografii, w której uchwycił piękno otaczającego świata.
Pietrzykowski był również działaczem narodowym, zaangażowanym w ważne dla Polski wydarzenia historyczne. Wziął udział w powstaniu narodowym z 1863 roku, a także uczestniczył w I powstaniu śląskim, co pokazuje jego oddanie sprawie narodowej oraz chęć walki o wolność.
Rodzina
Józef Pietrzykowski miał ojca, który był mistrzem stolarskim i pochodził z Warszawy. Jego rodzic wykonywał prace remontowe dotyczące drewnianego kościoła w Lublińcu, który został zbudowany według planu krzyża.
W 1841 roku rodzice Józefa uzyskali pruskie obywatelstwo oraz patent mieszczaństwa lublinieckiego, co z pewnością miało wpływ na późniejsze życie artysty.
Życiorys
Urodziny Józefa Pietrzykowskiego miały miejsce w 1841 roku w mieście Lubliniec. Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczął naukę zawodu budowniczego, zdobywając doświadczenie w przedsiębiorstwach swojego ojca – najpierw w Lublińcu, a po przeprowadzce rodziny, w Częstochowie.
W 1861 roku Pietrzykowski postanowił rozwijać swoje talenty artystyczne i podjął studia rzeźbiarskie w Paryżu. To właśnie tam jego pasja do sztuki mogła się w pełni rozwinąć. W 1885 roku zdecydował się na osiedlenie w Bytomiu, gdzie aktywnie zaangażował się w życie społeczne lokalnej społeczności.
Jako aktywista, był współzałożycielem kilku istotnych organizacji, w tym Towarzystwa Górnośląskich Przemysłowców i Towarzystwa Śpiewu „Jedność”. Co ważne, 25 września 1895 roku wspólnie z Józefem Tucholskim założył pierwsze na Górnym Śląsku gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. To wydarzenie miało ogromne znaczenie dla promowania kultury fizycznej oraz ducha narodowego wśród Polaków na tym terenie.
Po 1910 roku Józef Pietrzykowski związał się z wydawnictwem „Katolika”, dla którego pracował oraz był powiernikiem rady nadzorczej. Jego działalność nie ograniczała się tylko do sztuki i przedsiębiorczości. W trakcie I powstania śląskiego, które miało miejsce w czasie międzywojennym, 18 sierpnia 1919 roku uczestniczył w szturmie na koszary Grenzschutzu w Bytomiu, będąc tam w towarzystwie swojego syna Kazimierza oraz wnuka Stefana.
Przypisy
- „Józef Pietrzykowski”, Gazeta Wyborcza, Katowice nr 130, wydanie z dnia 05.06.2003 r., s. 7.
- Dzieje Kościoła p.w.Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu – format PDF. [dostęp 23.06.2013 r.]
- Kościół w Lublińcu.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Sławomir Kryska | Anna Świątczak | Anna Konik | Arkadiusz Suchara | Harry Lester | Tomasz Lubaszka | Tadeusz Madeja | Sławek Gruca | Joanna BejmOceń: Józef Pietrzykowski (artysta)