UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lubliniec - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kokotek


Kokotek, znany również jako Kokottek, to trzecia co do wielkości dzielnica Lublińca, zaraz po Śródmieściu i Steblowie. Stanowi on małą, śródleśną osadę, usytuowaną w odległości około 8 km na południe od centrum Lublińca. Osada ta, w parze z Pustą Kuźnicą, tworzy niewielki zespół osadniczy, który znajduje się bardzo blisko międzywojenną granicą Polski i Niemiec.

Kokotek, obok Śródmieścia, stanowi ważną bazę turystyczną i hotelową dla miasta Lublińca. Przez tę dzielnicę przebiega droga krajowa DK 11 oraz linia kolejowaLubliniec Główny – Gliwice. Ta ostatnia została przekształcona w magistralę węglową, a ruch pasażerski na niej zawieszono w latach 70. XX wieku. W związku z tym, przystanek Lubliniec Kokotek został zlikwidowany, a dwie nastawnie pozostają w stanie dewastacji, podobnie jak peron i bocznice, które zostały rozebrane.

W grudniu 2009 roku wznowiono ruch pasażerski na linii Lubliniec – Gliwice, chociaż obecnie kursują jedynie pociągi dalekobieżne TLK, które nie zatrzymują się na żadnej stacji pomiędzy tymi miastami.

W Kokotku znajduje się między innymi jedna z lokalnych stacji uzdatniania wody, popularny wyciąg narciarski 'Górki', a także kościół pw. NMP, znany z ruchomej szopki, która co roku staje się atrakcją bożonarodzeniową.

Podczas plebiscytu górnośląskiego, między innymi w sprawie przyłączenia do Polski, 93 mieszkańców wyraziło swoje poparcie za Polską, podczas gdy tylko 31 osób opowiedziało się za utrzymaniem przynależności do Niemiec. W okresie międzywojennym funkcjonowała w Kokotku placówka Straży Granicznej I linii.

Rok 1967 przyniósł inicjatywę dh. hm. Mariana Ożarowskiego, która doprowadziła do budowy ośrodka harcerskiego, który działa do dziś jako Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek".

Warto również wspomnieć, że herb Kokotka przedstawia w srebrnym polu odwróconego w prawo czerwonego koguta ("kokotka") z czerwonym grzebieniem, brązowymi nogami i zielonym ogonem, umiejscowionego w centralnej części herbu. Taki symbol odzwierciedla lokalną tożsamość oraz bogatą historię tej niewielkiej, ale znaczącej osady.

Przypisy

  1. Landsmannschaft der Oberschlesier in Karlsruhe [online], web.archive.org, 16.02.2015 r. [dostęp 04.03.2020 r.]
  2. Deutsche Verwaltungsgeschichte Schlesien, Kreis Lublinitz [online], www.verwaltungsgeschichte.de:80 [dostęp 15.07.2018 r.]
  3. Marek Jabłonowski, Bogusław Polak: Polskie formacje graniczne 1918−1839. Dokumenty organizacyjne, wybór źródeł. Tom II. Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, 1999 r., s. 25. ISBN 83-87424-77-3.
  4. Rozporządzenie Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 27.11.1945 r. o podziale powiatu lublinieckiego w województwie śląsko-dąbrowskim na gminy wiejskie i gromady (Katowice: Śląsko-Dąbrowski Dziennik Wojewódzki z dnia 22.12.1945 r., Nr. 34, Poz. 453)
  5. Herby lublinieckich dzielnic

Oceń: Kokotek

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:22