Tematyka kredytów frankowych wciąż jest aktualna. Mimo, że kredytów aktywnych we frankach jest coraz mniej, niewiele, to powództw nie ubywa. Zainteresowanie unieważnieniem kredytu wręcz odwrotnie wzmaga na popularności. Po wielu latach starań wreszcie postępowanie w sprawach frankowych stało się prostsze i szybsze. Mimo wszystko nie jest to sprawa do załatwienia od ręki w kilka dni.
Spis treści
Unieważnienie umowy – argumenty
Unieważnić kredytu nie da się tak dla zachcianki, muszą zaistnieć ku temu odpowiednie powodu. W przypadku kredytów frankowych długie lata zajęło uznanie sposobu obliczania rat kredytowych za niezgodne z prawem i niedozwolone. Na tej właśnie podstawie można żądać od sądu uznania kredytu za nieważny. Niby unieważnienie umowy frankowej w jest pewne, to jednak są i takie przypadki, w których sąd może mieć wątpliwości, a sprawę można przegrać. Mocne argumenty to podstawa, jednak nie wszystko. Dość istotne jest to, aby być przekonującym i pewnym siebie podczas przesłuchania w sądzie. Warto jest przećwiczyć odpowiedzi na potencjalne pytania, by nie zacząć przed sądem mieszać faktów lub być nieprecyzyjnym. Sąd często pyta kredytobiorcę o okoliczności zawarcia kredytu, o jego ówczesna weidze na temat ryzyka i regulaminów bankowych. Ważnymi pytaniami są też te dotyczące przeznaczenia kredytu, celów i intencji kredytowych. Nawet kiedy abuzywność zapisów jest oczywista może okazać się niewystarczająca, gdy kredytobiorca przyznał w sądzie, iż zobowiązanie zawarł w czysto zarobkowych celach.
Jak przyspieszyć postępowanie sądowe?
Niewiele można zrobić aby przyspieszyć postępowania sądowego, aczkolwiek dobre przygotowanie do rozprawy może mieć znaczenia dla czasu rozpatrywania przypadku. Często pomocne jest skorzystanie z profesjonalnego prawnika by unieważnienie umowy frankowej było bezproblemowe. Fachowe przygotowanie analizy prawnej a następnie napisanie pisma procesowego – pozwu to podstawa. Pisząc pozew z brakami lub błędami narażamy się na zwrot pozwu lub konieczność uzupełnienia braków.
Przekonująca argumentacja może powstrzymać sąd od zadawania dużej ilości pytań i dociekania szczegółów sprawy, jakie mogą zaszkodzić orzeczeniu. Ponadto brak wątpliwości to brak kolejnego terminu sprawy, brak dodatkowych opinii biegłych, analizowania kolejny raz tych samych zapisów itp.
Dobre argumenty i przygotowanie do rozprawy
Korzystając z zastępcy procesowego można w pewnym sensie przyspieszyć postępowanie, zabezpieczyć sobie wygraną. Nie trzeba się wówczas denerwować formalnościami, stresować formułowaniem wypowiedzi. Adwokat zawsze podpowie właściwe rozwiązanie, przewidzi ruchy sądu. Jeśli samodzielnie występujemy przed sądem we własnym imieniu warto skonsultować potencjalne pytania i odpowiedzi. Jeżeli nie korzystamy z kancelarii prawnej można przygotować się korzystając z informacji internetowych, które są ogólnodostępne i bezpłatne. W ramach przygotowania można też skorzystać z kalkulatora frankowego online.